Čas běží: využijte dotace a předběhněte konkurenci

Chci vědět více

Programy MPO

Ministerstvo průmyslu a obchodu se zaměřuje zaměřuje na podporu podnikání, kterou zprostředkovává firmám prostřednictvím operačních programů.

Co je to Národní plán obnovy

Dotace pro všechny podniky v ČR, 6 oblastí podpory, téměř 200 miliard Kč. Národní plán obnovy je dotační program, který v nadcházejících letech pomocí financí z EU znovu nastartuje českou ekonomiku. Finální verze Národního plánu obnovy počítá s projekty za 191 miliard korun, které pomohou i českým podnikům.

Jaké oblasti Národní plán obnovy podpoří

Národní plán obnovy MPO (Ministerstvo průmyslu a obchodu) postavilo na 6 pilířích–⁠ oblastech, do kterých směřuje finanční podpora:

 • Fyzická infrastruktura a zelená tranzice
 • Vzdělávání a trh práce
 • Digitální transformace
 • Zdraví a odolnost obyvatel
 • Výzkum, vývoj a inovace
 • Instituce a regulace a podpora podnikání v reakci na covid-19

Pilíře se dělí na 26 dalších aktivit, které reagují na konkrétní potřeby českých podniků. Jednotlivé přidělené částky se ještě mohou změnit. Národní plán obnovy (NPO) stále prochází připomínkovým řízením a čeká se na schválení. 

Kdy budou podniky moci dotace čerpat

70 % z nachystaných 191 miliard Kč se musí vyčerpat do konce roku 2022. Zbytek pak do konce roku 2023. Projekty se musí uskutečnit a dotace proplatit do roku 2026.

Které firmy dosáhnou na podporu

Všechny. Žádat mohou podniky všech velikostí (bez omezení pro velké podniky nad 249 zaměstnanců) z celé ČR včetně pražských.

Na co programy využijete v praxi?

 • Digitální transformace –⁠ využití nových technologií, umělé inteligence a inovací ve smyslu Průmyslu 4.0. Podpoří se zejména digitální služby občanům a firmám ve státní správě, vysokorychlostní internet, inovativní startupy i velké podniky využívající moderní technologie nebo třeba zrychlení stavebního řízení pomocí digitalizace (digitální mapy, komunikace mezi úřady). 
 • Zelená tranzice –⁠ ochrana přírody, zdroje, využití a akumulace obnovitelných zdrojů energie (fotovoltaika, bioplyn, biomasa, geotermální energie), přechod z fosilních paliv na bezemisní zdroje, snižování spotřeby energie, zlepšení energetické účinnosti (například pasivní budovy), podpora recyklace a nízkouhlíkových materiálů, budování odpadové a recyklační infrastruktury
 • Fyzická infrastruktura –⁠ například budování veřejné infrastruktury (například pro veřejnou dopravu), budování dobíjecích bodů pro elektromobilitu, železniční kolejová a říční doprava na alternativní pohon a další. 
 • Zdraví a odolnost obyvatel –⁠ rozvoj a zvýšení dostupnosti intenzivní medicíny, specializované péče (například centra kardiovaskulární a transplantační medicíny) a rehabilitační péče po kritických stavech, vzdělávání zdravotnických pracovníků, budování infrastruktury,
 • Výzkum, vývoj a inovace –⁠ dotace na výzkum, vývoj a inovace bude řešit program TREND spadající pod Technologickou agenturu ČR. Více zjistěte tady

Jak zažádat o dotaci

O dotace z Národního plánu obnovy se očekává velký zájem a některé firmy už začínají připraovovat projekty. 

Z toho důvodu, i proto, že systém žádostí bude podobný jako u jiných podnikatelských dotací, doporučujeme využít zkušených dotačních expertů z poradenských firem. Začněte bezplatnou konzultací na lince 255 785 570.

Najděte nejlepší program pro Vaši firmu

Vašemu filtru odpovídá 1 program